czerwca 22, 2013

Truflowe ciasto czekoladowe lekkie jak mus

 Niesamowity przepis na lekkie jak mus, truflowe ciasto czekoladowe znalazłam przypadkiem, buszując między regałami książek kulinarnych. Od razu wiedziałam, że upiekę je przy najbliższej okazji! Deser jest ekstremalnie czekoladowy i puszysty, elegancki i wyszukany ale mimo to banalnie łatwy w wykonaniu! Na ciasto składają się dwa główne produkty: jaja i 80% czekolada. Aby uzyskać konsystencję musu, ciasto koniecznie musi zostać upieczone w 'kąpieli wodnej'. Zachwyci każdego miłośnika czekoladowych deserów i nada wyjątkowej oprawy małym i większym okazjom.
Bardzo polecam!

Składniki:
-4 jaja (białka i żółtka oddzielnie)
-200 g czekolady 80%
-100 g masła dobrego gatunku
-100 g cukru
-50 ml wody
-szczypta soli
-truskawki bądź inne, lekko kwaskowe owoce
-kakao do oprószenia

Wodę, masło i 1/2 cukru roztopić po czym dodać kostki czekolady. Rozpuszczać na małym ogniu, ciągle mieszając, aby czekolada się nie przypaliła. Lekko ostudzić.

Białka z dodatkiem pozostałej części cukru i szczyptą soli ubić na puszystą pianę. Po kolei dodawać żółtka, aby pianka nie opadła. Na końcu delikatnie, na wolnych obrotach miksera, wmieszać czekoladę. Masę bardzo delikatnie przelać do foremki o średnicy nie większej niż 20 cm.

Piekarnik rozgrzać do 180 stopni C, na dolnej półce ustawić żaroodporne naczynie z wodą- para wodna w trakcie pieczenia jest konieczna, aby uzyskać lekką konsystencję musu.
Piec 30 minut z termoobiegiem.
Najlepiej smakuje chłodzone przez kilka godzin.

Smacznego!







czerwca 18, 2013

Bagietki pszenno-żytnie ekspresowe

 Fenomen pieczenia domowego chleba dopadł i mnie.
Próbując sięgnąć pamięcią wstecz, nie przypominam sobie, kiedy jadłam kupne pieczywo. Luksus zjedzenia domowych, ciepłych i chrupiących bagietek okazał się być wręcz infantylnie prostym zadaniem, któremu wystarczy poświęcić niecałą godzinę pracy. Nie potrzeba tu zbytniej staranności i zaangażowania, bo ciasto wyrasta w tempie błyskawicznym, formuje się z łatwością, a upieczone znika jeszcze zanim zdoła wystygnąć. Im bardziej nieregularny kształt i więcej białych śladów mąki, tym bagietki będą piękniejsze. Koniecznie wypróbuj ten przepis!

Składniki na 5 bagietek:
-200 g mąki pszennej (+ dodatkowe 200 g do późniejszej pracy z ciastem)
-250 g mąki żytniej typu 2000
-14 g drożdży suszonych (użyłam 2x7 g Drożdże Instant Dr.Oetker) lub około 30g drożdży świeżych 
-250 ml ciepłego mleka
-100 ml chłodnej, przegotowanej wody
-2 łyżki masła dobrego gatunku
-2 płaskie łyżeczki soli
-2 płaskie łyżeczki cukru
-kilka kropli oleju

Masło, cukier, sól rozpuścić w ciepłym mleku, dodać wodę i suche drożdże-wymieszać.
Oba rodzaje mąk przesiać przez sito i stopniowo dosypywać do mleka, wciąż mieszając do uzyskania gładkiego, mokrego ciasta.
Oddzielne naczynie natłuścić olejem i przełożyć do niego ciasto, przykryć ściereczką i pozostawić do podwojenia objętości. Ciasto będzie miało dużo pęcherzyków powietrza, ale zachowa swoją luźną strukturę.
Blat mocno obsypać mąką pszenną, wyłożyć ciasto i podsypując je wciąż mąką, składać w 'kopertę', rozpłaszczyć dłońmi i znów złożyć. Czynność powtórzyć minimum trzykrotnie. Jeśli ciasto wciąż będzie zbyt lepkie, spokojnie można podsypać więcej mąki.
Uformować grubszy wałek i podzielić ciasto na kilka części (więcej, jeśli chcemy upiec cieńsze i krótsze bagietki, a mniejszą jeśli zależy nam na dłuższych i nieco grubszych). Z podanych składników uformowałam 5 bagietek o długości około 25 cm, szerokości około 5 cm).
Każdą część ciasta należy uformować w wałeczek. Polecam wałeczki pozawijać - jak spiralki- i dodatkowo ponacinać w kilku miejscach.
Uformowane ciasto trzeba odstawić do wyrośnięcia na około 15 minut, w czasie kiedy piekarnik będzie rozgrzewał się do 250 stopni C.
Bagietki będą chrupiące jeśli na dno piekarnika wstawimy żaroodporne naczynie wypełnione wodą, bądź użyjemy programu z funkcją pary wodnej.
Innym sposobem jest spryskanie wodą rozgrzanego już piekarnika (10-15 psiknięć) i dopiero wtedy szybkie wstawienie bagietek do pieczenia.
Smacznego!


czerwca 14, 2013

Kremowe spaghetti z kurczakiem, grzybami i pecorino

 Kiedy nie mam zbyt wiele czasu, gotuję makaron. Zazwyczaj cenię sobie klasyczne zestawienia smakowe, takie jak przetarte pomidory, wołowina i bazylia, albo beszamel, drób i mozarella. Kiedy planuję zjeść w domu danie kuchni włoskiej, starannie dobieram składniki i często wspieram się kulinarnymi poradnikami, aby smaki się zgadzały i uzupełniały.
 Spaghetti ze śmietanką, kurczakiem, grzybami i serem pecorino powstało spontanicznie i okazało się być ciekawym połączeniem. Makaron jest delikatny, bardzo kremowy a jedynym dominującym smakiem jest nieco ostry, długo dojrzewający ser pecorino. Szczerze polecam!

Składniki na 4-6 porcji:
-500 g makaronu spaghetti
-500 ml śmietany 30%
-250 ml śmietany 18%
-500 g piersi z kurczaka
-500 g pieczarek
-oliwa z oliwek
-sól morska
-bazylia świeża i suszona
-oregano
-tymianek
-około 200 g sera pecorino

Makaron ugotować al dente.
Pieczarki pokroić w grubsze plastry i usmażyć na suchej patelni, aby woda odparowała.
Mięso ugotować w osolonej wodzie, po czym pokroić w cienkie plastry i podsmażyć na oliwie z tymiankiem, oregano i bazylią (polecam na rozgrzany tłuszcz wsypać najpierw suszone zioła, dzięki czemu nabiorą one głębokiego aromatu i zmiękną).

Śmietany połączyć i podgrzać, dodać makaron, pieczarki i kurczaka oraz starkowany na drobnych oczkach ser pecorino. Całość wymieszać.
Podawać z listkami świeżej bazylii.
Smacznego!





czerwca 13, 2013

Szybki deser sernikowo-truskawkowy

 Często proste rozwiązania są najlepsze, dlatego aby powstał pyszny, lekki deser bez pieczenia, wystarczy pokruszyć ciastka, ułożyć na nich krem sernikowy i obficie oblać sosem truskawkowym...Pyszny, delikatny i kremowy deser w szklaneczkach,ekspresowy w przygotowaniu, idealny na upalne dni!

Składniki na 2 porcje:
-100 g mascarpone
-200 g twarożku (jak na serniki, podwójnie zmielonego)
-4 łyżki cukru pudru
-1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
-kilka biszkoptów lub innych ciasteczek
-200 g truskawek

Truskawki blendujemy z dodatkiem dwóch łyżek cukru, aby powstał gładki sos.
Twarożek, mascarpone, ekstrakt, dwie łyżki cukru pudru ucieramy na krem.
Biszkopty kruszymy, kilka z nich wycinamy foremkami do ciastek w dowolnych kształtach.

Wszystkie składniki układamy na przemian w wysokich szklankach. Dowolnie ozdabiamy, chłodzimy w lodówce.
 Smacznego!

czerwca 11, 2013

Ciasto kruche z czereśniami i budyniową pianką


 Kiedy tylko pojawiły się pierwsze czereśnie już zastanawiałam się jakie ciasto z ich wykorzystaniem mogę upiec... Nie zdążyłam jednak dotrzeć na owocowy ryneczek, bo czereśnie przyszły do mnie- Kseniu, bardzo Ci dziękuję! :) Owoce z ogrodu dziadków Kseni, choć niewielkich rozmiarów, okazały się być bardzo słodkie i soczyste. Nie potrzebowały dosładzania. Powtykałam je w budyniową, lekką piankę i zapiekłam na kruchym spodzie. Placek jest chrupiący i pyszny. Chętnie upiekę je raz jeszcze, może z jagodami, kiedy nadejdzie ich czas?

Składniki:
-4 jajka (żółtka i białka oddzielnie)
-250 g mąki pszennej
-100 g masła dobrego gatunku (zimnego)
-3 łyżki cukru pudru
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-2 budynie waniliowe bez cukru (2x40g)
-1/4 szklanki oleju roślinnego
-1/4 szklanki cukru drobnego
-1 kg czereśni (po wypestkowaniu około 700 g)

Żółtka, cukier puder,proszek do pieczenia, masło i mąkę pszenną zagnieść szybko na gładkie ciasto. Podzielić na mniejszą i większą część (40% i 60% ciasta). Schłodzić w lodówce przez kilka minut. 
Większą częścią ciasta wyłożyć spód naczynia i zapiec przez około 15 minut w temperaturze 180 stopni C. 
Po upieczeniu kruchy spód należy wystudzić.

Czereśnie umyć, wypestkować.
Białka i drobny cukier ubić na wysoką, sztywną pianę po czym stopniowo dosypywać proszek budyniowy, powoli dolewać olej. Wylać piankę na kruchy spód, ułożyć czereśnie, przykryć pozostałym kruchym ciastem, rozcierając je między palcami, aby powstała kruszonka.
Piec około 20 minut w 180 stopniach C. Oprószyć cukrem pudrem.
Smacznego!


 


czerwca 06, 2013

Bułeczki czosnkowe

 Doskonałe, mięciutkie pieczywo czosnkowe do przyrządzenia w ciągu niecałej godziny. Cudownie maślane i chrupiące z wierzchu bułeczki, zachwycą każdego wielbiciela czosnkowych wypieków! Przepis jest bardzo prosty i uniwersalny, z powodzeniem można użyć takich ziół jakie lubi się najbardziej. Polecam!

Składniki na 6 sztuk:
-250 g mąki pszennej
-50 g masła dobrego gatunku
-130 ml mleka
-szczypta soli
-łyżeczka cukru
-7 g drożdży suszonych lub 14g drożdży świeżych 
-7 ząbków czosnku polskiego + dodatkowe 50 g masła
-1 żółtko do posmarowania
-suszony tymianek lub pietruszka (opcjonalnie)

Składniki suche wymieszać, po czym połączyć z  ciepłym mlekiem i roztopionym masłem.
Zagnieść-ciasto powinno odchodzić od naczynia.Uformować kulę i pozostawić pod przykryciem do wyrośnięcia.

Masełko, tymianek i rozdrobiony czosnek wymieszać.

Kiedy ciasto podwoi swoją objętość uformować wałeczek i podzielić go na 6 części.
Z każdej uformować podłużną bułeczkę, ułożyć na blasze. Ciasto powinno wyrosnąć raz jeszcze.
Bułeczki nacinamy przy pomocy ostrego noża,smarujemy rozkłóconym żółtkiem i w środku nacięcia układamy czosnkowe masło.
Uwaga: czosnek to naturalny zabójca grzybów i bakterii. Nawet niewielki jego dodatek do ciasta z drożdżami sprawia, że takie ciasto nie wyrośnie. Dlatego nadzienie czosnkowe nakładamy tylko i wyłącznie na wyrośnięte bułeczki!
Pieczemy w 180 stopniach C przez około 20 minut.

 Smacznego!


czerwca 04, 2013

Tartaletki z kremem kokosowym i truskawkami


 Najlepsze, niezawodne kruche ciasto z przepisu kulinarnego guru - Michael'a Roux, krem z serka mascarpone, likier kokosowy i truskawki...Pyszne i lekkie 'co nieco' ...A jego przygotowanie, z zegarkiem w ręku zajęło mi 30 minut .Idealne do popołudniowej kawy...

Składniki na 6 ciastek:

-4 kopiaste łyżki mąki pszennej
-2 łyżki zimnego masła dobrego gatunku
-2 kopiaste łyżki cukru pudru
-szczypta soli
-1 jajko
-300 g świeżych truskawek
-250 g serka mascarpone
-3 łyżki likieru kokosowego (użyłam likieru Bali 16%)

Mąkę, jajko,zimne masło, cukier i szczyptę soli szybko zagnieść w kulę, zawinąć w folię i schłodzić przez kilka minut. Wyłożyć foremki cienką warstwą ciasta i zapiec przez około 15 minut w 170 stopniach C z termoobiegiem. Ostudzić, wyjąć z foremek.

Mascarpone i likier kokosowy połączyć. Zimne tartaletki udekorować kremem, ułożyć truskawki.
 Smacznego!





czerwca 03, 2013

Szparagi w bajglu

 Sezon na szparagi jest bardzo krótki- maj to ich czas. Korzystajcie z okazji i jedzcie dużo świeżych szparagów, bo ich skład to istna bomba witamin i minerałów. Zawierają również karoten, kwas foliowy, działają bakteriobójczo a ich częste spożywanie zapobiega powstawaniu chorób nowotworowych oraz chorób serca...
 Szparagi na kanapce to tylko jeden z wielu pomysłów na ciekawe połączenie smaków, kolorów  i faktur. Duet szparagów zielonych i jajka smażonego na maśle, ułożonych na bajglu  okazał się być bardzo ciekawym i taką też formę kanapki dziś polecam. Świetnie sprawdzi się na drugie śniadanie bądź lunch!

Składniki na 2 kanapki:

-2 bajgle (użyłam krakowskich)
-pęczek zielonych szparagów
-łyżka masła klarowanego
-1 łyżka cukru
-2 jajka
-serek kremowy (użyłam Bielucha)
-szczypiorek
-sól morska, pieprz kolorowy

Pozbywamy się zdrewniałych, przerośniętych końcówek szparagów. Oczyszczamy i dokładnie myjemy. Gotujemy w osolonej i posłodzonej wodzie przez około 20 minut. Osuszamy ręcznikiem papierowym.

Jaja smażymy na maśle- tylko na jednej stronie, aby żółtko pozostało lekko płynne.
Bajgle smarujemy serkiem kremowym, układamy szparagi, jajo i  szczypiorek. Oprószamy kanapkę świeżo mielonym pieprzem i solą morską.
Smacznego!


czerwca 02, 2013

Lekki sernik jogurtowo-truskawkowy

(na spodzie orzechowym)
 Pyszny, bardzo lekki sernik na zimno. Połączenie truskawek, jogurtu naturalnego i galaretki okazało się być bardzo trafne. Smak dopełnia spód z herbatników i mielonych orzechów laskowych.
Jeśli szukacie deseru, który można zjeść bez wyrzutów sumienia to szczerze polecam ten przepis! Z pewnością powtórzę go jeszcze nie raz, wykorzystując np. borówki, jagody czy maliny...
Sam przepis jest bardzo prosty, a przygotowanie deseru zajmuje około 30 minut.

Składniki:
-300 ml jogurtu naturalnego
-2 galaretki truskawkowe
-500 g świeżych truskawek
-10 herbatników (bez czekolady, bez cukru)
-100 g orzechów mielonych (wykorzystałam laskowe)
-2 łyżki masła dobrego gatunku

Herbatniki i orzechy zemleć w blenderze, dodać masło i zagnieść na 'mokry piasek'. Foremkę z wyjmowanym dnem wyłożyć kruchym spodem, nie pomijając boków formy.

Galaretki rozmieszać w  100 ml wrzątku i schłodzić, mieszając co chwila, aby żelatyna nie osiadła na dnie naczynia.
Truskawki i jogurt naturalny zblendować na koktajl, dodać schłodzoną, tężejącą galaretkę. Dokładnie wymieszać, ewentualnie dosłodzić do smaku. Wylać na spód i schłodzić w lodówce. Sernik tężał mi bardzo szybko.

Polecam udekorować bitą śmietaną i świeżymi truskawkami.

Smacznego!