maja 11, 2014

Pain rustique, czyli chleb wiejski na drożdżach


 Porządny chleb wymaga czasu, musi być smaczny ale i atrakcyjny wizualnie. Taki właśnie jest Pain Rustique. To chleb wyjątkowy,  miąższem i chrupkością przypominający pieczywo typu ciabatta. Jego środek, wypełniony niewielkimi pęcherzykami powietrza, ma fantastyczny i zdecydowany smak, który pasował będzie do wielu potraw. Im bardziej nieregularny kształt mu nadamy, tym piękniej będzie się prezentował. Będziecie nim zachwyceni! Przepis pochodzi z książki Jeffrey'a Hamelmana 'Chleb'.

Składniki na 2 średnie bochenki:

Poolish (zaczyn) -nastawiamy go około 12 godz. przed pieczeniem chleba
-450 g mąki pszennej chlebowej
-450 g wody
-10 g świeżych drożdży lub 1/8 łyżeczki instant

Wszystkie składniki lekko mieszamy, aż do osiągnięcia gładkiego ciasta. Przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na około 12 godzin. Najlepiej zrobić to wieczorem, by rano móc piec.

Ciasto właściwe:
-450 g mąki pszennej chlebowej
-170 g wody
- cały poolish
-20 g soli
-140 g świeżych drożdży lub 5 g instant

Mąkę, wodę i dojrzały zaczyn mieszamy, np. za pomocą miksera, na wolnych obrotach. Odstawiamy na około 20-30 minut. Następnie dosypujemy sól, drożdże i miksujemy na nieco szybszych obrotach, aż ciasto się dobrze rozwinie, stanie elastyczne i niezbyt luźne.
Ciasto szybko składamy (po raz pierwszy po 25 minutach i po raz drugi po upływie około 50 minut).
Teraz dzielimy ciasto na 2 części, którym nadajemy nieregularny kształt. Można też wykroić mniejsze lub większe bochenki. Ukształtowane chleby układamy na bawełnianej ściereczce i odstawiamy do wyrośnięcia na około 25 minut w temperaturze około 24 stopni C.
Teraz szybkim ruchem ciasto nacinamy i układamy na rozgrzanym kamieniu bądź blasze. Pieczemy około 35 minut w temperaturze 240 stopni C. Konieczne jest wstawienie na dno piekarnika żaroodpornego naczynia z wodą, która parując, nada bochenkom chrupkości.
Smacznego!

3 komentarze:

  1. Odkąd nauczyłam się robić chleb na zakwasie, to przestałam w ogóle robić te na drożdżach. Masz jakieś przepisy na chleby na zakwasie, bo szukam alternatyw dla tych, które robię? Zaczęłam też kupować mąkę proso od młynarza bez ulepszaczy. Pychotka ;-)

    OdpowiedzUsuń